Mi lett volna, ha … ? - Képzeletügyi Minisztérium Kiadványa
Rob Hopkins angol társadalomtudós, író és aktivista, a Transition Town Jótékonysági szervezet társalapítója. A szervezet célja, hogy támogassa azokat az átmeneti kezdeményezéseket, amelyek ma már több mint 50 országban jelen vannak. A programok résztvevői a helyi közösségek együttműködését, a helyi gazdálkodások megerősödését célozzák, annak érdekében, hogy alkalmazkodni tudjanak a megváltozott éghajlati jelenségekhez. Ezen túlmutatva azonban nagyon szoros és támogató közösségeket építenek.
Hopkins 2020 májusától 2024 márciusáig készítette a From What If to What Next címet viselő podcastjét, amely 100 epizódot élt meg. Minden egyes adásban egy-egy "Mi lett volna, ha" kérdéssel foglalkoztak, és két vendégükkel együtt mélyen elmerültek abban, hogy milyen lenne a világ, ha az adott változás már megtörtént volna. A kérdéseket gyakran a hallgatók küldték be, és a témák széles skáláját ölelték fel. Minden vendéget végül arra kértek, hogy válasszon ki 3 olyan azonnal megvalósítható javaslatot, amelyek felgyorsítanák a kollektív elmozdulást az adott kérdések irányába, amiről éppen beszélgettek. Arra ösztönözték őket, hogy olyan javaslatokat fogalmazzanak meg, amelyek merészek, ambiciózusak és a világ jobbítását célozzák.
Egy idő után egy olyan mennyiségű ötlettár rajzolódott ki a szemeik előtt, amelynek összefoglalása és kiadványként való hozzáférhetővé tétele egy új perspektívát nyitott a számukra. Ez a kiadvány lett a "Képzeletügyi Minisztérium Kiáltványa", amely 35 terület újragondolását teszi lehetővé a képzelőerő által, olyan politikai megvalósítást igénylő ötletek, amelyek egy olyan tér létrehozásával jöttek létre, ahol a képzeletet ápolták és táplálták.
Hopkins szerint "Ha olyan világot akarunk létrehozni, amelyben boldogulhatunk és túlélhetünk, először el kell tudnunk képzelnünk azt." A képzelőerő azonban folyamatosan csökken, minél szélesebbé válik a társadalmon belüli szakadék, a képzeletünk annál inkább zsugorodik, ha az alapvető szükségletek, mint az élelem, egészség, biztonság nincsenek kielégítve a képzelet sem tud szárrnyalni. Ezért arra inspirál, hogy ezt tudatosan használjuk. Különböző tréningeket tart, amelyek a képzeletünk szárnyalását képesek elindítani.
A kiadvány egy izgalmas olvasmány, amely a társadalmi folyamatok, a gazdaság, az oktatás, az egészségügy, az ipar, a jog, a kormányzás és még sok-sok terület újragondolására inspirál. Némely ötlet vicces, némely "eszement", de talán csak azért, mert a saját dobozainkon belül elképzelhetetlennek tűnnek. A kérdés azonban az, hogy mi a legfőbb cél? Ez pedig az emberség, a természet és környezetünk védelme és egy olyan világ létrehozása, amely képes biztosítani az emberek és a közösségek biztonságát és fejlődését. Ehhez ki kell dugnunk a fejünket a dobozainkból (buborékjainkból).
Izgalmas lapozgatni a kiadványt. Az első utam persze az igazságszolgáltatás témaköréhez vezetett. Vannak átfogó reform ötletek és vannak kisebb, mindennapi elképzelések. Azonban megnyugtató volt olvasni a helyreállító igazságszolgáltatás meghatározó szerepét. Kiemelek néhányat:
"Az egyik dolog, amit mérlegelnünk kell, az az, hogy hogyan minimalizáljuk a társadalomra gyakorolt kényszer és erőszak hatásait. Ezért azt javaslom, hogy szüntessük meg a börtönöket, és váltsuk fel őket a helyreállító igazságszolgáltatás különböző gyakorlataival. Minél inkább képesek vagyunk részt venni a demokrácia munkájában, a megbocsátásról, a szabadságról és a megbékélésről való gondolkodásban, annál kevésbé valószínű, hogy olyan polgáraink lesznek, akiket a félelem, a harag és a neheztelés vezérel. - Alex Zamalin"
"Meg fogjuk találni a módját annak, hogy …. hogyan mozduljunk el a büntetésektől, és hogyan legyünk együtt egymással, amikor nagy kárt okoztunk, és hogyan lépjünk a helyreállítás felé a felelősségrevonás során. - Laura Schmidt"
"Amikor kárt okoznak, vagy amikor valaki azt állítja, hogy a múltban kárt okoztak, akkor egy gyönyörűen képzett, támogatott és kapcsolattartó csapat jelenik meg, és az összes érintettet egy átalakító folyamatba vonja be. Az a személy vagy személyek, akit vagy akiket bántottak, azok, akik ártottak, a bántás szemlélői, akik nem avatkoztak közbe, mindannyian részt vesznek egy transzformatív folyamatban, javítják és gyógyítják a kapcsolatokat, javítják és gyógyítják önmagukat. - Staci K. Haines"
"…a pénzeszközöket olyan programokra kell fordítani, amelyek jobban támogatják a közösséget. Kevesebb rendőri munka, több szociális munkás, több mentális egészségügyi ellátás. - Dr. Priscilla Layne"
"A vitában részt vevők számára - ez lehet gyerek a játszótéren, lehet felnőtt egy közösségben, lehet munkáltató/alkalmazott - a vita megoldásának folyamata megköveteli, hogy mindkét fél találjon valamit a másik fél álláspontjában, amivel egyetért. Hangosan kimondva. - Baratunde Thurston"
Továbbá a természet jogainak törvénybe iktatása, jogi személyiséggel történő felruházása, a természeti károk valóban bűncselekményként történő kezelése, a biodiverzitás védelme és sok-sok természet és környezetvédelmet biztosító ötlet található a jogrendszert érintő javaslatok között is.
És még egy fontos cél:
"Ahelyett, hogy az egészségügyi ellátás vagy az oktatás megfizethetetlen lenne, olyan rendszert kell építeni, amelyben az egészségügyi ellátás és az oktatás emberi jog. Így képesek leszünk arra, hogy az embereket oktassuk és egészségesen tartsuk. Ezután a társadalom produktív tagjaivá válhatnak, így mindannyiunknak jobban megy majd. - Sam Tsemberis"
Vannak átfogó témák, mint a környezetvédelem vagy pl. a gyász, amelyek számos területet érintenek. "Annyi veszteséget hordoznak az emberek a szívükben, és ha nem tudják kifejezni ezt a gyászt, akkor túl sok energiát emészt fel a gyász visszatartása, és ez a társadalom számára is megbetegítő. - Lucy Neal"
Számomra kiemelten fontos a média szerepe abban, hogy ez a képzelőerő képes-e szárnyalni. Gátolhat, de katalizátor is lehet. A médiafogyasztással kapcsolatos egyik javaslat, hogy a negatív híreket lássák el olyan figyelmeztetéssel, amely az emberre gyakorolt káros hatásról szól, pl így: "A túl sok negatív hír torz képet eredményezhet a valóságról, és károsíthatja mentális egészségét."
"Elég lehet, ha elkezdjük megdönteni azt a feltevést, hogy a hírnek rossznak kell lennie, és hogy a rossz hírek a fontosak. Normalizálták, hogy a hírek negatívak, de ennek egyáltalán nem kell így lennie – a jó hír is számít."
A hírmédia egy átfogó, közös történetet képez a világról. "Ennek hatása nyilvánvalóan jelentős abból a szempontból, hogy hogyan irányítja az emberek figyelmét, milyen gondolatokat és érzéseket válthat ki, és hogyan cselekszünk ezután" - mondja Sean Wood, a Positive News alapítója. "Miközben fontos kiemelni a problémákat, a túlzottan negatív narratíva kontraproduktívvá válik, hiszen elmaradnak megoldásokra utaló hírek. Ezáltal az emberekben szorongást, depressziót, tehetetlenséget, reménytelenséget okozhat, félnek másoktól, félnek a jövőtől."
"A pozitív hírek azonban megmutatják, hogy létezhet kiegyensúlyozottabb módja a világ megértésének, amely folyamatosan tájékoztat minket, de lehetővé teszi az emberek számára, hogy jobban elköteleződjenek, mert látunk egy nagyobb képet, látjuk a lehetséges megoldásokat és a cselekvési lehetőségeket, látjuk az emberi potenciált."
A pozitív hírek keresése a képzeletünk szárnyalására is hatással van. Ennek az oldalnak is fontos rendezőelve, hogy ne csak a nehéz kérdésekről adjak hírt, hanem mellé társítsak számomra fontos megoldásokat is.
Ez a bejegyzés is egy kis inspiráció a 2025-ös évre. Tedd fel magadnak Te is a kérdést: milyen világban szeretnél élni, képzeld el és tegyél felé egy lépést…